Mateřídouška obecná: Voňavá bylinka s léčivými účinky

thyme-177261_1280

 

Mateřídouška obecná: Voňavá bylinka s léčivými účinky

Tato překrásně vonící bylinka sice působí drobně, ale o to s větší silou dokáže ničit choroboplodné zárodky. V Egyptě byla mateřídouška obecná používána pro balzamování mrtvých těl, v antice pro její sílící a osvěžující účinky a ve středověku zase k vykuřování a obřadům. Rostlina měla údajně dodávat mužům odvahu a ženám pomáhat při porodu. Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně. Mateřídouška uvolňuje křeče, proto je skvělým pomocníkem při dráždivém kašli, bolestivé menstruaci nebo zkaženém žaludku. Čerstvá a sušená mateřídouška, známá jako tymián, je používána také v gastronomii pro dochucení jídel, a tak by ji měl mít doma každý správný gurmán. Zajímavé je, že sušená mateřídouška má třikrát silnější aroma než čerstvá.

Mateřídouška se nejběžněji užívá ve formě čaje, tinktury, vína, obkladu a koupele.

Druhy mateřídoušky rostoucí v ČR

V České republice se vyskytuje sedm druhů mateřídoušek. Nejčastěji se setkáme s mateřídouškou obecnou (Thymus vulgaris) a mateřídouškou vejčitou (Thymus pulegioides). Dalšími druhy jsou mateřídouška časná (Thymus praecox), mateřídouška olysalá (Thymus glabrescens) a mateřídouška panonská (Thymus pannonicus). Na suchých a písčitých půdách roste mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) a ve vyšších polohách mateřídouška ozdobná sudetská (Thymus pulcherrimus subsp. sudeticus) a mateřídouška alpinská (Thymus alpestris).

Výskyt mateřídoušky

Mateřídouška obecná má svůj domov ve Středomoří, ale najdeme ji i ve střední Evropě na zahrádkách a balkónech. Divoce u nás rostou především jiné druhy, jako mateřídouška vejčitá a úzkolistá. Tyto bylinky rostou na slunných suchých loukách, stráních nebo mezích. Bylinka je významnou součástí gastronomie, kde se používá jako koření. Při slunečním svitu za teplých dní vydává mateřídouška nebo také tymián omamnou, silně aromatickou vůni, kterou láká včely hledající sladký nektar.

Pěstování

Mateřídouška obecná miluje slunce a na živiny chudé, dobře propustné půdy, proto pečlivě vybírejte její umístění. Vysévat ji můžete od února do skleníku nebo v dubnu ven. Semínka zatlačte pouze jemně do půdy a nepřekrývejte je vrstvou zeminy. Do tří týdnů by měla mateřídouška začít klíčit. Pokud máte mladé sazenice, ideálním časem pro výsadbu je polovina května. Mateřídouška časem dřevnatí, proto je dobré obnovit ji po třech až čtyřech letech nebo ji zmladit pomocí dělení. Na jaře mateřídoušku sestříháváme až ke zdřevnatělé části, před zimou ji chráníme pomocí chvojí.

Kdy kvete mateřídouška?

Mateřídouška kvete od května do srpna, ale její květenství závisí na počasí a podmínkách, v kterých roste. Květy mateřídoušky mají nachovou barvu a jsou uspořádány ve svazečcích s čtyřcípou načervenalou korunou obsahující čtyři vyčnívající tyčinky a dvouklannou bliznu.

Sběr mateřídoušky

Kvetoucí nať: červen až srpen

Pro léčebné účely se z mateřídoušky využívá celá rostlina kromě kořenů, tedy květy a listy. Bylinka se sbírá v teplých dnech, zejména v poledne, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Při sklizni uštipujte celé výhonky až po dřevnatou část a sušte je ve stínu do 35 ºC. Mateřídouška se suší ihned po sklizni. Ideální způsob sušení je zavěšením ve svazečcích nebo rozložením ve vrstvách do výšky 10 cm v dobře větraných místnostech nebo půdách.

Výsledný produkt skladujte v uzavíratelných nádobách tak, aby neztratil své aroma.

Při sušení s bylinkou nemanipulujte, protože velmi snadno opadá. Vzhledem k nízkému obsahu vody stačí mateřídoušce poměrně krátký čas, proto dávejte pozor na její přesušení.

Mateřídouška v těhotenství a v průběhu kojení

Těhotné ženy by měly užívání bylinek vždy konzultovat se svým lékařem. Obecně se vnitřní užívání mateřídoušky v těhotenství nedoporučuje, protože bylinka může způsobit překrvení a následné kontrakce dělohy, což může vyvolat a urychlit porod. Po porodu je však mateřídouška vhodným pomocníkem, protože podporuje tvorbu mateřského mléka, snižuje nadýmání a celkově zklidňuje.

Léčivé účinky mateřídoušky

Mateřídouška obecná je všeobecně známým hrdinou v boji proti kašli a nachlazení. Bylinka ulevuje především při dusivých stavech a pomáhá uvolňovat hlen. Působí příznivě při katarech žaludku a střev, nadýmání a při průjmu.

V celé nadzemní části obsahuje spoustu významných léčebně účinných látek. Mezi hlavní obsažené látky patří silice (éterický olej), kterého může mateřídouška obsahovat až jedno procento. Tento olej obsahuje thymol, který má obrovské antiseptické účinky, stejně jako terpeny, jež mají vynikající účinky při onemocnění průdušek. Další složkou je karvakrol, který aktivně působí proti řadě kmenů bakterií, jako je Escherichia coli. Podíly účinných látek přítomných v éterickém oleji a také jejich množství závisí na době sběru, způsobu sušení, druhu, formě a místu původu mateřídoušky.

Využití mateřídoušky je však podstatně širší:

  • Antiseptické, antibakteriální a dezodorační účinky
  • Pomáhá odkašlávání – zmírňuje projevy astma, bronchitidy, černého nebo dráždivého kašle
  • Dezinfikuje sliznice dýchacích cest a uvolňuje hlen
  • Jako kloktadlo se používá při zánětech dutiny ústní a osvěžuje dech
  • Podporuje vylučování žaludečních šťáv a odstraňuje nadýmání
  • Mírní bolesti hlavy a zvyšuje krevní tlak
  • Pomáhá při nespavosti, celkově zklidňuje a navozuje psychickou pohodu
  • Mírní menstruační potíže a bolesti, pomáhá při porodu
  • Zevně léčí zánětlivá onemocnění kůže, špatně se hojící rány, prokrvuje pokožku, pomáhá v boji proti lupům a akné
  • V podobě koupele mírní revma a pomáhá proti vyčerpání a špatné náladě
  • Celkově posiluje organismus

Pěstování mateřídoušky – tip

Mateřídoušce je občas dobré dopřát pořádnou dávku vápníku v podobě důkladně nadrcených vaječných skořápek. Bylinka vás za tuto péči odmění.