Zázračné účinky rozmarýnu: jak tato bylina zlepšuje zdraví a pohodu?

pexels-rafael-rodrigues-15725446

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Rozmarýn lékařský je oblíbená bylina, známá především díky své nezaměnitelné chuti a vůni, kterou dodává pokrmům. Mimo své kulinářské využití má však také řadu léčivých účinků, které si zaslouží pozornost.

 

Popis rozmarýnu

Rozmarýn patří do čeledi hluchavkovitých, stejně jako oregano, bazalka nebo šalvěj. Dorůstá až do výšky dvou metrů a vytváří keř s úzkými, zelenými a aromatickými listy. V létě kvete bílými až fialovými květy, ale pro léčivé účely se používají hlavně listy.

 

Pěstování rozmarýnu

Rozmarýn lze pěstovat uvnitř i venku. Pokud jej chcete přesadit ven na záhon, doporučuje se jej zasadit v nádobě, aby se kořeny příliš nerozrostly a mohli jste jej kdykoliv přemístit. Nejvhodnějším místem pro rozmarýn jsou slunná a suchá místa, snáší i přímé slunce. Nepřáteli rozmarýnu jsou vlhkost, zima a průvan. V našich podmínkách obvykle nepřečká zimu, proto je třeba jej začátkem podzimu přemístit na teplejší místo.

 

Sběr a sušení rozmarýnu

Větvičky rozmarýnu sbíráme po celé léto, těsně před rozkvětem. Nejvhodnější dobou pro sběr je pravé poledne, kdy listy obsahují maximum silic a dalších účinných látek. Sušíme je na stinném a teplém místě s dobrým prouděním vzduchu.

 

Léčivé účinky rozmarýnu

Rozmarýn má široké spektrum léčebných účinků:

  1. Zlepšení nálady a paměti: Rozmarýnový olej je využíván v aromaterapii, protože jeho vůně uklidňuje a zlepšuje náladu. Pomáhá také zlepšovat paměť a koncentraci.
  2. Podpora růstu vlasů: Vtírání rozmarýnového oleje do pokožky hlavy podporuje růst vlasů a zlepšuje prokrvení vlasových folikulů.
  3. Podpora kognitivních funkcí: Inhalace rozmarýnového oleje může zlepšit myšlení, koncentraci a paměť, což může být prospěšné pro lidi s demencí.
  4. Protizánětlivé a antibakteriální účinky: Rozmarýn lze použít při dýchacích potížích, bolestech kloubů, aftech a zažívacích problémech.
  5. Podpora krevního oběhu: Rozmarýn pomáhá zvyšovat krevní tlak, což může být užitečné pro lidi s nízkým tlakem.
  6. Přírodní repelent: Rozmarýn odpuzuje hmyz, jako jsou klíšťata a komáři.

 

Jak připravit tinkturu, olej a čaj z rozmarýnu

  • Tinktura: Pokrájené lístky rozmarýnu dejte do lahvičky s alkoholem (40-70%) a nechte macerovat na teplejším místě alespoň měsíc. Poté přeceďte.
  • Olej: Pokrájené lístky nechte lehce proschnout a poté je zalijte kvalitním za studena lisovaným olejem. Nechte stát na teplém místě 1-2 měsíce a poté přeceďte.
  • Čaj: Na čaj použijte jednu kávovou lžičku sušeného rozmarýnu a šálek horké vody. Nechte luhovat 5 minut.

 

Upozornění

Rozmarýn by se měl užívat pouze v malých dávkách. Těhotné a kojící ženy by se mu měly vyhnout, protože může vyvolat potrat. Není vhodný ani pro pacienty s vysokým krevním tlakem. Pokud pravidelně užíváte léky, konzultujte použití rozmarýnu s lékařem.