Léčivé účinky měsíčku lékařského: Jak využít jeho sílu v domácí léčbě?
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Měsíček lékařský je někdy poeticky nazýván sluneční nevěstou (Sponsa solis), protože jeho květy se během slunečných dnů otáčejí za sluncem. Pranostiky říkají, že pokud se květy měsíčku ráno otevřou, můžeme očekávat krásný den. Pokud však zůstávají zavřené, měli bychom se připravit na déšť. Jméno calendula získal buď kvůli dlouhému období květu (z latinského calendae, což znamená měsíce), nebo podle latinského názvu pro žlutý ženský oděv, calthula.
Staří Egypťané si měsíček velmi vážili pro jeho úžasné regenerační schopnosti. Peršané a Řekové používali jeho květy jako náhradu šafránu, a proto byl někdy nazýván šafránovou růží. Největší oblibu získal ve středověku, kdy se pěstoval v zahradách jako léčivá rostlina, potravinové barvivo nebo součást kosmetiky. Tehdy byl tak žádaný, že se prodával po sudech.
Měsíček je populární díky svým léčivým účinkům, které oceňují různé generace. Masti nebo oleje z měsíčku jsou vhodné jak pro miminka, tak i pro seniory. Jeho jasně žluté nebo oranžové květy zlepšují náladu a osvěžují ducha, takže by neměly chybět v žádné zahrádce. Navíc, jeho jedlé květní plátky lze použít v kuchyni k ozdobení nebo obarvení pokrmů.
Výskyt měsíčku
Měsíček lékařský vznikl křížením středomořských druhů a díky své nenáročnosti se rozšířil po celém světě, včetně našich končin. Existuje mnoho druhů měsíčku, ale všechny jsou považovány za léčivé rostliny.
Měsíček je odolná letnička, která dorůstá do výšky až 60 cm. Kvete od jara až do prvních mrazů velkými oranžovými nebo žlutými květy. Podle starých herbářů mají sytě oranžové květy větší léčivou sílu, protože obsahují více karotenů. Listy měsíčku jsou světle zelené a při rozemnutí mezi prsty příjemně voní.
Zajímavost: Měsíček je skvělou rostlinou do přírodních či ekologických zahrad, kde odpuzuje škůdce jako chřestovníka nebo housenky, které napadají rajčata a tabák.
Pěstování měsíčku
Pěstování měsíčku je jednoduché a nevyžaduje velké zkušenosti ani speciální péči. Má rád teplo, světlo a dostatečnou vlhkost půdy. Nejlepší čas pro výsev je od března do května, kdy noční teploty neklesají pod 5°C. Semena se vysévají buď přímo do půdy, nebo do skleníku. Semena by neměla být naseta příliš hustě, aby měly rostliny dostatek světla, živin a vzduchu. Měsíček se také sám vysemeňuje, takže se snadno rozšíří ve vaší zahrádce. Měsíček lze pěstovat i v květináči.
Sběr a sušení měsíčku
V lidovém léčitelství se využívají květy měsíčku, které obsahují nejvíce prospěšných látek. Květy se sbírají včetně kalichu a květního lůžka nejlépe za slunného počasí v pozdní dopoledne. Některé rady doporučují sbírat pouze jazykové květy, ale i trubkovité květy s kalichem mají cenné léčivé účinky a obsahují vyšší koncentraci éterických olejů. Měsíček kvete od jara do podzimu a průběžně se otrhává, což zajišťuje neustálý růst nových květů.
Květy sušíme v tenké vrstvě na stinném místě, nebo při umělém sušení nepřekračujeme teplotu 35°C. Kvůli obsahu slizových látek mohou květy znovu nasáknout vlhkost, takže je dobré je občas zkontrolovat a dosušit. Usušené květy uchováváme na suchém místě v uzavřené neprůhledné dóze, aby neztratily barvu a aroma.
Použití a léčivé účinky měsíčku
Měsíček obsahuje karotenoidy a faradioly, které potlačují zánětlivé procesy, podporují hojení a regeneraci tkání. Léčí kožní potíže, drobná říznutí, odřeniny, omrzliny a popáleniny, včetně spálení od slunce. Obsahuje éterické oleje a flavonoidy, které brání množení bakterií, a saponiny, které působí proti virům. Pomáhá při plísňových onemocněních, šťáva ze stonků se používá na odstraňování bradavic, kuřích ok a mozolů. Měsíček ulevuje při kocovině a zmírňuje otoky.
Velkou výhodou měsíčku je, že neobsahuje sesquiterpenlaktony, látky způsobující přecitlivělost a kontaktní alergie. Je vhodný i pro děti, například ve formě oleje na suchou a podrážděnou pokožku, nebo masti na drobné ranky a jizvy.
Léčivé účinky měsíčku:
- Má antibakteriální účinky
- Působí jako antioxidant
- Usnadňuje odkašlávání
- Hojí poranění trávicího traktu (např. vředy)
- Podporuje činnost jater
- Zklidňuje
- Mírní křeče
- Zevně se používá na špatně hojící se rány, jizvy, odřeniny, popáleniny, omrzliny, křečové žíly, kožní plísně, ekzémy, vyrážky a bércové vředy
- Jako kloktadlo se používá při zánětech v dutině ústní
- Přidaný do koupele léčí záněty pohlavních orgánů či hemeroidy
Kdo by se měl měsíčku vyvarovat?
Užívání měsíčku je obecně velmi bezpečné, ale lidé alergičtí na rostliny z čeledi hvězdnicovitých by se mu měli vyhnout.
Těhotné a kojící ženy by se měly vyhnout vnitřnímu užívání měsíčku, ale vnější použití je bez omezení. Užívání měsíčku se nedoporučuje alespoň 2 týdny před plánovanou operací a neužívejte jej společně se sedativy nebo léky na tlak.