Kostival lékařský (Symphytum officinale) – poklad přírodní medicíny
Kostival lékařský je jednou z těch bylin, které se v lidovém léčitelství využívají už po staletí. Není divu – jeho schopnost hojit rány, podporovat regeneraci tkání a mírnit bolest z něj dělá nenahraditelného pomocníka. Ostatně i jeho latinský název Symphytum pochází z řeckého symphyo, což znamená „spojovat“. Traduje se, že když jeho kořeny přeseknete, v půdě se opět spojí – a podobně působí i na lidské tělo.
Jak kostival vypadá a kde ho najít?
Kostival je statná rostlina dorůstající až do výšky jednoho metru. Snadno ho poznáte podle silné lodyhy, která je pokrytá drsnými chloupky, a dlouhých listů, které mohou dosahovat až dvaceti centimetrů. Od května do července rozkvétá zvonkovitými květy, nejčastěji fialovými, ale někdy i růžovými nebo bílými. Kořen má černý zvenku a bělavý uvnitř, což mu vyneslo přezdívku „černý kořen“.
Najdete ho především na vlhkých loukách, podél řek, na okrajích lesů a rumištích. Miluje stinnější místa, ale dobře snáší i slunce. Přirozeně roste od západní Evropy až po Sibiř a byl zavlečen i do Severní Ameriky.
Pěstování kostivalu – nenáročný léčitel
Pokud si chcete kostival vypěstovat na zahradě, máte štěstí – je to velmi nenáročná rostlina. Stačí mu hluboká, humózní půda bohatá na živiny a dostatek vláhy. Dobře se množí jak semeny, tak oddenky, a jakmile ho jednou zasadíte, jen tak se ho nezbavíte. Proto je dobré najít mu místo, kde vám nebude překážet a kde bude mít dostatek prostoru.
Sběr a sušení – kdy a co sbírat?
Listy: duben až srpen
Kořen: únor až březen, září až říjen
Kořen se sbírá na jaře nebo na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Před sušením ho očistěte, nakrájejte na plátky a sušte při teplotě do 40 °C, jinak může plesnivět. Listy je nejlepší sbírat během květu a sušit je rychle na vzdušném místě.
💡 Nejvíce účinných látek je v rostlině na začátku roku, mezi lednem a březnem. Pokud jste nestihli nasbírat kořen, můžete na jaře využít i klíčky, květy nebo pupeny.
Účinky kostivalu – na co pomáhá?
Díky obsahu alantoinu, tříslovin a slizovitých látek kostival podporuje hojení ran a regeneraci tkání. Má také protizánětlivé a analgetické účinky. Pomáhá například:
✅ urychlovat hojení zlomenin, výronů, pohmožděnin a vykloubenin
✅ zmírňovat bolesti kloubů a svalů
✅ podporovat hojení drobných ran, modřin a popálenin
✅ pomáhat při léčbě bércových vředů a ekzémů
✅ tlumit bolest zad a revmatické obtíže
✅ ulevovat při zánětech žil
✅ podporovat růst vlasů a uvolňovat unavené nohy při koupeli
Jak kostival používat?
Kostival lze využít v různých formách – jako obklad, mast, tinkturu nebo odvar.
Obklady na klouby a svaly
Rozdrcené čerstvé listy nebo kašovitý zábal z rozvařeného kořene se přikládají na bolavá místa. Pomáhá to při pohmožděninách, natažených svalech i bolestech kloubů.
Kostivalová mast
Mast z kostivalu je ideální na bolavé klouby, modřiny i ekzémy. Stačí smíchat sušený kořen s kvalitním tukem (například sádlem nebo kokosovým olejem) a nechat několik hodin prohřívat ve vodní lázni.
Tinktura na masáže
Kořen naložený v alkoholu poslouží jako silná tinktura, která se vtírá do pokožky při bolestech svalů a kloubů. Stačí zalít kostivalový kořen vysokoprocentním alkoholem a nechat několik týdnů macerovat.
Koupele na unavené nohy
Odvar z listů a kořene přidaný do koupele pomáhá uvolnit unavené svaly a zmírnit otoky.
⚠️ Pozor na vnitřní užívání!
Kostival obsahuje látky, které mohou při dlouhodobém užívání zatěžovat játra. Proto se dnes doporučuje používat ho hlavně zevně. Pokud ho přece jen chcete vyzkoušet vnitřně, dodržujte krátkodobé dávkování a konzultujte to s odborníkem.
Závěr
Kostival je opravdový dar přírody. Pomáhá s hojením, regenerací a úlevou od bolesti. Ať už si z něj vyrobíte mast, tinkturu nebo obklad, určitě oceníte jeho účinky. Stačí ho jen používat správně a s respektem k jeho síle.