Jitrocel kopinatý: Starobylý lék pro moderní svět!
Jitrocel kopinatý: Starobylý lék pro moderní svět
Léčivé účinky jitrocele kopinatého
Jitrocel kopinatý, lidově známý jako "hojílek", má dlouhou historii využívání pro své léčivé vlastnosti. Už ve starověké Číně se používal k léčení různých neduhů. Významnými uživateli jitrocele byli například makedonský král Alexandr Veliký, který ho používal proti bolestem hlavy, a starověcí lékaři Pedanios Dioskorides a Claudius Galenus, kteří ho využívali k léčbě ran a dalších nemocí. Pietro Andrea Matthioli pak věnoval jitroceli obsáhlý článek ve svém slavném herbáři ze 16. století.
Vnitřní a vnější použití
Jitrocel kopinatý je ceněn především pro své dezinfekční, stahující, hojivé a chladivé účinky. Vnitřně se užívá jako sirupy, šťávy nebo čaje při respiračních onemocněních. Zevně je využíván ve formě obkladů a koupelí jako antibakteriální a dezinfekční prostředek. Jeho šťáva se aplikuje na bodnutí hmyzem, ekzémy a při výrobě pleťových vod. Semena jitrocele mají mírně projímavé účinky a jsou používána pro očistu jater a regulaci hladiny krevního cukru.
Jitrocel a dráždivý kašel
Obsah slizovitých látek v jitroceli zmírňuje podráždění a tlumí dráždivý kašel. Rostlinné slizy pokryjí poškozenou sliznici dýchacích cest ochranným filmem, čímž brání dalšímu podráždění a umožňují hojení zanícené oblasti. Třísloviny obsažené v jitroceli mají stahující účinky, zatímco kyselina křemičitá zpevňuje pojivové tkáně a zinek podporuje hojení ran.
Výskyt a sběr
Jitrocel kopinatý je běžný v celé Evropě a hojně roste na loukách, pastvinách a podél cest. Při sběru je důležité vyhnout se lokalitám u rušných cest kvůli možnému znečištění. Listy se sbírají od května do září, ideálně před rozkvětem rostliny. Suší se ve stínu ve větrané místnosti nebo při teplotě do 40 °C, aby se předešlo jejich znehodnocení.
Léčivé recepty
Jitrocel kopinatý má široké využití v lidovém léčitelství. Čerstvě rozmačkané listy nebo mast hojí rány, popáleniny, záněty a vředy. Vnitřně užívaná šťáva léčí záněty žaludku a střev, upravuje stolici a tlumí silnou menstruaci. Jitrocel je také užitečný při chřipce, nachlazení, zápalu plic a zánětu dýchacích cest.
Recept na jitrocelový sirup
Jitrocelový sirup je výborným lékem proti kašli, zejména u dětí. Natrhejte košík jitrocelových listů, důkladně je omyjte a nařežte na drobno. Listy vložte do plátýnka, potlučte a vytlačte šťávu do nádoby. Na 1/2 litru šťávy přidejte stejné množství medu a zahřívejte na mírném ohni (cca 80 °C) za občasného míchání. Sirup přelijte do skleněných nebo hliněných nádob a uchovejte na zimu. Při kašli užívejte několik lžic denně.
Recept na jitrocelovou polévku
Ingredience:
- 60 g oleje nebo másla
- 1 cibule
- 2 brambory
- 1 menší květák
- 2 polévkové lžíce kyselé smetany
- 10 malých listů jitrocele kopinatého
- Naťová zelenina podle chuti (pažitka, petržel, libeček, řeřicha apod.)
- 1 litr vody
Postup: Nastrouhanou cibuli smažte na oleji a přidejte syrové brambory nakrájené na kostičky. Předvařte květák a touto vodou zalijte cibulku. Přidejte jitrocel a zeleninu a vařte 10 minut. Uvařenou směs nahrubo posekejte a vraťte do polévky. Poté přidejte na kostičky nakrájený květák, osolte a povařte do měkka. Do hotové polévky přidejte kyselou smetanu.
Závěr
Jitrocel kopinatý je univerzální léčivá rostlina s mnoha zdravotními přínosy. Jeho široké spektrum účinků a snadná dostupnost z něj činí nepostradatelnou součást každé domácí lékárny.