Bez černý - Účinky a Léčivé Vlastnosti
Bez černý: Zázračná rostlina pro zdraví a imunitu
Bez černý, známý svými žlutobílými květy, byl v dávných dobách považován za posvátný strom a často nazýván „lékárnou chudých“. Díky vysokému obsahu vitamínu C je skvělým prostředkem pro posílení imunity. Používá se při horečkách, nachlazení a dalších zdravotních potížích. Léčivé jsou nejen květy a plody, ale i kůra a listy, které pomáhají při revmatických bolestech.
Botanický popis
Bez černý patří do čeledi zimolezovitých a je to keř nebo strom, který dorůstá výšky 3 až 8 metrů. Má hladkou, světle hnědou až šedivou kůru s množstvím korkových bradavek. Větve jsou uvnitř houbovité a zakončeny zeleným květenstvím, které dozrává v černé bobule. Typické jsou jeho vonné žlutobílé květy o průměru 10 až 25 cm. Plody, tzv. bezinky, mají krvavě červenou dužinu. Listy jsou podlouhlé, špičaté a často pokryté jemnými chloupky.
Výskyt
Bez černý roste po celé Evropě, kromě nejsevernějších částí, a dále v západní Asii, Severní a Jižní Americe a na Azorech. Semínka byla nalezena i při vykopávkách osídlení z doby neolitu. Rostlina původně rostla na záplavové půdě, ale díky své odolnosti a šíření ptactvem ji dnes najdeme prakticky všude – na okrajích lesů, loukách, podél cest i na rumištích.
Pěstování
Bez černý preferuje vlhké humózní půdy, ale daří se mu i na písčitých substrátech s nízkým obsahem dusíku. Je výjimečně odolný a mrazuvzdorný, takže při pěstování na zahrádce nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
Sběr černého bezu
- Květ: květen, červen
- List a kůra: duben až září
- Plod: srpen, září
Květenství sbírejte v květnu nebo červnu za suchého počasí, nejlépe dopoledne. Květy se odstřihují celé a suší se zavěšené na stinném a suchém místě. Při sběru a sušení dávejte pozor na zapaření – květy nepřenášejte v plastových taškách, ale volně, například v proutěném košíku. Usušené květy skladujte v tmavé sklenici, která ochrání jejich aroma.
Zpracování plodů
Zralé plody lze zpracovat na zavařeniny, sirupy, kompoty, vína nebo likéry. Můžete je také sušit na slunci nebo v troubě při 100 °C. Listy a kůru bezu, které se používají čerstvé, je možné sbírat po celý rok.
Upozornění
Plody bezu musí být zralé, černé a lesklé. Nikdy nejezte nezralé bobule, které jsou nejedlé až jedovaté. Plody obsahují mírně jedovatou látku, která se odbourává varem. Pokud plody tepelně nezpracujete, mohou způsobit průjem nebo vyrážku.
Léčivé účinky černého bezu
Bez černý má řadu cenných vlastností:
- Antibakteriální a antivirotické účinky
- Posílení imunity
- Pomoc při chřipce a nachlazení – podporuje pocení, odkašlávání a snižuje horečku
- Močopudné účinky
- Čištění krve a podpora krvetvorby
- Mírnění bolesti (migrény, bolesti svalů a revmatismus)
- Podpora tvorby mateřského mléka
- Usnadnění vyměšování (čerstvé plody), zmírnění průjmu a křečí (sušené plody)
- Léčba zánětů dutiny ústní (kloktadlo)
- Příznivé působení na cévní stěny
Nově se diskutuje také o jeho využití při léčbě pásového oparu.