Top 3 bylinky na jarní detox!

Top 3 bylinky na jarní detox! Už rostou? + Bonus

herbs-5140754_1280

 

Vítám Vás u čtení našeho článku, kde Vám prozradíme 3 unikátní bylinky, které rostou volně v přírodě, a nebo se dají snadno vypěstovat proto, abyste i Vy mohli zahájit jarní očistu svého těla a přispět tak významně ke kvalitě a čistotě ve svém těle!

Co ale vlastně má být ta detoxikace ? 

Detoxikace je vlastně očista, jejímž cílem je pročištění těla od všech škodlivin, kterým je vystavováno naše tělo. To ale dělá detoxikaci neustále,  takže naše tělo vyplavuje neprospěšné látky, které snadno filtruje pomocí jater, ledvin či střev. Ovšem přirozená detoxikace těla není vždy dokonalá a neuškodí svému tělu tu a tam pomoc. Pomoci tělu s přirozenou detoxikací můžete už jen tím, že budete jíst zdravěji, pít hodně čisté vody a dbát o svůj spánek. Ale všichni víme, že to vždycky není tak snadné. 

Správně by se detoxikace měla provádět alespoň jednou do roka a za nás by měla detoxikace být ideálně přírodní cestou (nepreferujeme prášky), ale neměla by se brát jako všelék (celý rok se budu k tělu chovat špatně však to pak vyčistím). Měla by sloužit jako doplněk pro zdravý životní styl.

 

Kopřiva

nettle-785292_1280

 

Kopřiva. U nás v česku doslova plevel, který roste všude, kde je jen trochu možnost, ale spousta lidí neví na co všechno jí vlastně použít a kdy jí správně natrhat.
Když se na kopřivu vydáte, vždy myslete na místo kde roste. Kopřivu, která roste u dálnice a je na ní vrstva prachu a nepořádku, bych osobně nechtěl, ale kopřivu co roste někde u potůčku v lese vždy utrhnu. Prioritou je i období, kdy kopřivu sbíráte a  co vlastně ustřihnout. Nejlepší je jaro, kdy kopřiva dorůstá a má mladé lístky (poslední dvě až tři vrchní řady), ideální je ustřihnout celý tento vrchní stonek, a zbytek nechat být. V mladých výhoncích je opravdová síla a čerstvost. Některé zdroje ale uvádí, že je vhodný sběr i na podzim. Osobně jsem jej nezkoušel, ale věřím, že mi někdo ze čtenářů rád napíše své zkušenosti.
Když už kopřivu máme doma, je vhodné lístky otrhat a trochu potrhat na menší části. Celé to pak nechat kvalitně prosušit, ideálně tak, aby jen ztvrdnula, ale nezčernala. Ale klidně můžete lístky jen omýt a hodit do čaje rovno. Chuťově to bude velice intenzivní. 

Co ale vlastně ta kopřiva dělá?
Kopřiva posiluje krevní systém, snižuje hladinu cukru v krvi, posiluje organismus, obsahuje vitamíny, minerály, železo, kyselinu křemičitou, ...
Má toho zkrátka opravdu hodně, a její účinky jsou opravdu blahodárné. 

Pokud chcete čerstvé kopřivy, doporučuji naše kopřivy, které jsou výhradně ručně sbírané a poctivě vybírané. Stačí kliknou sem, a začít detoxikovat :)

 

Pampeliška lékařská

dandelion-3382663_1280

 

 

Pampelišky. To už je na dotek příjemnější rostlinka oproti kopřivě :), tahle se nebude bránit. Pampelišky jsou opravdu hezké rostlinky, snad každý je zná a tvoří krásnou ozdobu luk. Svojí parádu předvádí ale i pro nás, díky účinkům, kterými se zasluhují o podporu našeho zdraví.

Sběr pampelišky je snadný, dá se totiž použít celá rostlinka, včetně kořenu. Kořen se doporučuje sbírat na jaře nebo na podzim před rozkvětením nebo po odkvětení, po přinešení domů kořen rozpůlte, omýjte a dejte usušit. Kořen především naleznete ve většině bylinných čajů a bylinných mixů. Kořen se považuje za hlavní zdroj pozitivních účinků. Sbírat se dá ale i květ, ten je super do jarních salátů, ale pozor na velmi krátkou trvanlivost, spotřebujte ho ideálně neprodleně. 

Jak pampeliška přispívá?
U pampelišky je toho opravdu hodně čím přispívá, ale mezi hlavní účinky patří: podpora močení, pomáhá při zácpě, napomáhá při zánětech střev, napomáhá pocení, mírní svědění kůže, působí proti revmatu,...

Kořen pampelišky by jste měli nalézt v každé lepší bylinné směsi na detoxikaci, měl by tvořit základ těchto směsí, a bylinná směs na detoxikaci bez kořenu pampelišky nebude nejspíše tak účinná. Za nás doporučujeme naší bylinnou quicktea!

 

Fenykl

fennel-3564229_1280

 

Fenykl je poměrně nevýrazná rostlinka, která má ovšem též široké spektrum využití. Svůj přínos má tak v kuchyni, ale i v našem těle, přirozeně roste na teplých místech a jedná se o plevel, který je hojně rozrostlý v jížní Evropě. Jeho využití v kuchyni je zejména na dochucení salátů a jídel, a je hojně používaný na balkásnký a řecký sýr.

Fenykl doporučujeme sbírat mezi měsíci srpen a říjen, kdy má nejlepší vyživovací poměry zejména vytamínů a mynerálů, u fenyklu se sbírají hlavně semena a to i 2-3x během sezóny. Fenykl není nějak náročný na samotné pěstování, proto si jej můžete vypěstovat doma a mít tak léčivou bylinku co se hodí i jako kuchyňské koření.

Jaké má účinky?
Mezi asi nejzajímavější účinky se řadí vylučování moči, podpora trávení, podpora kojení, podpora dýchacího systému, významná podpora imunitního systému a může tlumit kašel.

 

 Bonus

Jelikož se jaro kvapem blíží, a venku už to jaro začíná dost připomínat, je dobré s očistou těla začít co nejdříve, a vykročit tak do jara čistí a plní energie na prožití krásného počasí!

Proto jsme pro čtenáře tohoto článku připravili bylinnou směs která Vám s očistou jisto jistě pomůže!

Stačí kliknout sem a směs je vaše!

 

Tak zase za týden, ahoj!