Čtyři bylinky na močové + Rada bylináře
Čtyři bylinky na močové + DOBRÁ RADA BYLINÁŘE
Zdravím Vás, a vítám Vás u článku naší bylinné poradny, kde se Vám snažíme dodávat přísun informací o bylinkách a jejich působení na náš organismus. Dnes se podíváme na bylinky zaměřené na močové cesty. V první řadě je ovšem nutno zmínit, že podle nařízení EU nemůžeme uvádět léčivé účinky u jednotlivých bylinek, proto považujte informace v tomto článku za "babské rady", které naleznete v každém herbáři, jakákoliv léčebná tvrzení nejsou ověřená.
V první řadě si asi pojďme ujasnit, co to jsou močové cesty. Močové cesty je souhrnný název pro soustavu dutých orgánů, které odvádějí moč z těla. Začínají v ledvinách a končí ve vyústění močové trubice.
Nejčastějšími problémy bývá asi zánět močových cest , který může vzniknout opravdu snadno, například prochladnutím, zadržováním moči, malým příjmem tekutin či nedostatečnou hygienou. Jeho samotné projevy pak jsou pálení při močení a pocit nedostatečného vyprázdnění. Když už se ale zánět objeví, je vždy lepší kontaktovat lékaře. Bylinky nejsou efektivní a rychlé tak, jako antibiotika. Jsou ale super jako prevence a podpora při léčbě. Samozřejmě jsou záznamy, kdy si lidé zánět vyléčili doma sami, ale není to doporučeno.
Bylinky v dnešním článku Vám ale poslouží jako dobrá prevence na celkovou vitalitu močových cest, a pomohou Vám se tak vyhnout případným onemocněním spojeným s močovými cestami.
1) Růže šípková
Růže šípková, spíše známá pod názvem šípek, je opravdu mocná rostlina, která je základem mnoha čajů na nachlazení a imunitu. Její výskyt v Česku není nic neobvyklého a potkávám i sám spoustu lidí, co plody na podzim sbírají. Čaj je pak obvykle ve spojitosti se šípkem používaný jako babský lék při nachlazení, ale jeho příprava ze sušených plodů není snadná.
Léčivé vlastnosti tohoto čaje jsou opravdu široké. Působí dobře proti chřipce, posiluje celkovou imunitu a přirozenou obranyschopnost, má vysoký obsah vitamínu C, podporuje trávení, má močopudné účinky a mnoho dalšího. Ale hlavně přispívá k normální funkci močového měchýře a ledvin, což je pro náš článek to důležité. To další, je jen příjemný bonus proč ho užívat :).
Sběr šípku se doporučuje do prvních mrazů v Září a Říjnu, a sbírají se pouze tvrdé plody, které jsou červené. Měkké se nedoporučují. Nasbírané plody by se měly usušit rychle, klidně v troubě či v sušičce na ovoce, a teplota by neměla být vyšší než 60°C. Usušené plody mají mít rudě červenou barvu a ideální je, je spotřebovat do roka. Do čaje pak vložíme dvě lžičky, zalijeme horkou vodou, a necháme louhovat alespoň 5 minut.
2)Vřes Obecný
Vřes obecný asi mnoho lidí zná jako ozdobnou květinu podzimního období, a to především proto, že je zelený po celý rok a některé druhy kvetou právě na začátku podzimu. Spoustu lidí ovšem netuší o účincích co tato bylinka má, a že se dá poměrně efektivně využít v bylinném léčitelství.
Bylinka má pozitivní účinek na normální funkci močových cest a ledvin, používá se ale hojně i na zvětšení prostaty nebo při žaludečních problémech, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. Zkrátka není to vůbec bylinka k zahození a má opravdu blahodárné účinky, pro které stojí se jí věnovat i mimo zahrádku.
Z rostliny se sbírá nadzemní část, především květy a listy, sbírají se pak v měsících od Srpna do Září. Plody necháme usušit ideálně přírodně, maximálně za nízkých teplot v sušičce na ovoce. Správně usušený list a květ nesmí zhnědnout. Příprava následného čaje je pak snadná. Postačí nám dvě lžičky usušených (klidně čerstvých) lístků a květů vhodit do hrníčku, a zalít horkou vodou (ne 100°). Louhujeme následně 3 minuty.
3) Zlatobýl Obecný
Zlatobýl Obecný, rostlina s jemně zlatými květy a široce uznávanými léčivými vlastnostmi, je jedním z nejcharakterističtějších druhů tradiční bylinné medicíny. Jeho elegantní vzhled a bohaté historické využití v léčitelství z něj činí fascinující objekt zájmu nejen botaniků, ale i příznivců přírodní léčby. Pocházející z Eurasie, zlatobýl obecný je známý svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi, které byly po staletí využívány k léčbě různých zdravotních obtíží.
Bylinka se užívá zejména v čajích proti zánětu močových cest ale hojně se využívá i proti ledvinovým a močovým kamenům. Opomenout ale nemohu i jeho účinky na dobré trávení.
Ze zlatobýlu se sbírá celá kvetoucí nať, a to ideálně v Červenci a Říjnu, kdy je obsah účinných látek v bylince největší. Nasbíranou nať pak můžeme buď rovnou vhodit do čaje (odhadem dvě lžičky), nebo jí nasušit ale ideálně za nízkých teplot, spíše se doporučuje přírodní sušení (bez sušičky či trouby). Následně stačí dvě lžičky zalít horkou vodou.
4) Smetánka Lékařská
Smetánka lékařská známější spíše pod názvem pampeliška, je v podstatě plevel, rostoucí na většině českých lukách. Pampeliška nás baví za rok hned dvakrát, jednou když je rozkvetlá a podruhé když odkvete a rozsévá se. Samotné rozsévání je přitom asi jedno z nejvíce půvabných rozsévání co lze takhle hojně vidět.
U pampelišky je toho opravdu hodně čím přispívá, ale mezi její hlavní účinky patří: podpora močení, pomáhá při zácpě, napomáhá při zánětech střev, napomáhá pocení, mírní svědění kůže, působí proti revmatu,... ale jak jsem zmínil, je toho opravdu hodně, a jedná se opravdu o silnou a účinnou bylinku.
Sběr pampelišky je snadný, dá se totiž použít celá rostlinka, včetně kořenu. Kořen se doporučuje sbírat na jaře nebo na podzim před rozkvetením nebo po odkvetení, po přinesení domů kořen rozpůlte, omýjte a dejte usušit. Kořen především naleznete ve většině bylinných čajů a bylinných mixů. Kořen se považuje za hlavní zdroj pozitivních účinků. Sbírat se dá ale i květ, ten je super do jarních salátů, ale pozor na velmi krátkou trvanlivost, spotřebujte ho ideálně neprodleně.
+ BONUS Rada Bylináře
Bylinky jsou v poslední době považované za jakýsi všelék, který vše vyřeší a všemu pomůže. Kdekdo se na internetu dočte, že má pít kopřivu, ale nenastuduje si nic o jejím sběru a o správném pití a extrahování účinků.
Proto chci zmínit, že pokud plánujete některou z těchto bylinek cokoliv řešit, je potřeba dodržet rady ohledně sběru a správné přípravy, aby se efektivita bylinky zachovala. Texty zde jsou pochopitelně podstatně zestručněné ale informace se dají dohledat ve KVALITNÍCH herbářích.
Jedna bylinka většinou nic nezastaví, je vždy dobré udělat bylinou kombinaci, a užívat bylinek více. Je však opět potřeba dbát na složení a na správný postup přípravy. U bylinných mixů je nutné dbát na původ bylinek. Je zde spoustu a spoustu prodejců, co bylinky skladují ve špatných podmínkách a neumí si pořádně bylinky kombinovat. Dbejte tedy na složení a původ. To je klíčové.
Čerstvou bylinku poznáte tak, že po zalití horkou vodou pustí barvu a uvolní aroma, staré zašlé bylinky to udělají za delší dobu, a nebudou vodu barvit tak intenzivně. Důležité je zmínit, že některé bylinky nedokáží sami o sobě ani účinky udržet déle než pár týdnů, občas, u některých bylinek pomůže je nechat zamrazit, kde bylinky vydrží až dva roky s více než polovinou účinku. Neplatí to ovšem u všech! V budoucnu zde publikujeme podrobný návod na uchovávání bylin a sběr léčivých bylinek v ČR.
Bylinné čaje je lepší vždy konzumovat pravidelně a často, vždy ale po 14 dnech je lepší bylinku vysadit alespoň na 5 dní. Všeho moc škodí.
Rád bych tu závěrem zmínil kvalitní herbář, který je opravdu efektivní a dobře Vám poslouží.
Odkaz na něj máte zde: https://www.herbalista.cz/
Děkujeme za přečtení našeho bylinného článku, další rady a články naleznete v naší bylinné poradně zde: https://www.quicktea.cz/bylinna-poradna/, kde naleznete další kvalitní rady a návody.
My se na Vás budeme těšit zase u další článku,
Ahoj.