Bylinky na játra a ledviny: Jak přírodně léčit svá játra a ledviny!

Bylinky na játra a ledviny: Jak přírodně léčit svá játra a ledviny!

Játra a ledviny patří mezi nejdůležitější orgány v našem těla, jejích primární funkce je filtrovat z našeho těla škodlivé a nežádoucí látky. Samotná játra a ledviny jsou tak jedním z důležitých orchánu, jejiž správná funkce přímo může ovlivnit naše zdraví a tělesnou kondici. Jelikož se však jedná o pomyslný lidský filtr, je dobré si uvědomit že i filtr potřebuje tu a tam vyčistit a pomoci mu k delší pomyslné životnosti. 

Péče o naše játra je komplexní téma, na jedná straně musíme dbát na životosprávu jako takovou, na durhé straně na jidelníček. Zkrátka musíma na sebe myslet komplexně a nečekat na problém ale předcházet mu. Samotný poblém se pak léči hůř než snadnou prevencí a péčí o naše játra.

V dnešním článku si rozebereme jak přírodně pečovat o naše játra a ledviny, jaké bylinky jsou vhondé na jaké komplikace s játry či ledvoinami, a jak se o sebe starat přírodně.

 

 

 

Trcocha informací o bylinkách - kdy a jak je nasadit:

Bylinky nejsou všelék, a to chci uvést hned na začátek, nemůžeme si myslet jak bylinky samotné nás spasí, to opravdu spíše nejde. 

Spousta bylinek je na jeden problém, vlastně se dá říct že bylienk na daný problém je až až, a to myslím na cokoliv. Nikdy neexistuje jedna bylinka na jeden problém, ale vždy Vám mohou pomoci několik bylinek a to klidně i naráz. Užívat čistě jednu bylinky je dle mého názoru méně efektivní, než užívat bylinek více a vytvořit si "bylinnou směs". 

Dále je důležitá i doba louhování bylienk, tady Vám přiložím orientační návod jak bylinyk louhovat:

  • Kořeny a kůry (pampeliška, lékořice, dubová kůra) – potřebují vařit alespoň 10 minut.
  • Jemné listy a květy (heřmánek, meduňka, máta) – stačí zalít a nechat louhovat max. 7 minut.
  • Semena (fenykl, anýz, kmín) – před zalitím je dobré lehce podrťit, aby se uvolnily účinné látky. Zajileme vroucí vodou a louhujeme až 15 minut.

Samotné bylinky pak skladnujte v uzavřené nádobě (dobrá je skleněná), a na temném místě.

Dále vám dám praktický tip, bylinky nemíchejte bezhlavě, můžete si pak umíchat bylinný mix co se navzájem vyruší a nebude efektivní, zejdnodušeně řečeno :).

 

 

 

Bylinky na podporu jater - aneb co si venku nasbírat:

Bylinek na játra je hromada, já Vám zde uvedu jen malý víčet toho co je opravdu účinné a známe. Zároveň co spolu můžte společně vylouhovat do jednoho bylinné čaje, ku příkladu. 

 

1. Ostropestřec mariánský:
Ostropestřec je jednou z nejznámějších bylin na podporu jater. Obsahuje silymarin, který pomáhá regenerovat jaterní buňky, chrání je před toxiny a podporuje celkovou detoxikaci.
Samotný ostropestřec ale není efektivní v čaji, po výluhu obsahuje nápoj jen male možství účinné látky. Do vody ho doporučím nadrtit, kdy sice koncentrace účinné látky bude stejěn malá, ale v kombinaci s jinými bylinkami může být účinná.
Účinější podání je pak tinktura nebo extrakt, či jej samotný sníst s bílimi jogurtem (nejlépe se do těla dostává v tucích a drcený).

 

2. Pampeliška lékařská:
Kořen pampelišky podporuje tvorbu žluči, čímž usnadňuje trávení tuků a celkovou očistu jater. Působí také močopudně, což pomáhá při vylučování škodlivin.
Samotný kořen povařte trošku déle ve vodě, aby se z kořenu uvolnili lépe účinné látky. Určitě se ale u sušenoho kořenu musíte připravit na jeho atipickou chuť.
Samotný kořen pampelišky klidně obohaťe o květ pampelišky.

 

3. Kurkuma:
Tento zlatavý kořen obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé účinky a podporuje tvorbu jaterních enzymů. Pomáhá chránit játra před toxiny a zlepšuje jejich regeneraci.
Kurkuma je opět jako Ostropestřec lépe vstřebatelná v tucích, její vstřebatelnost ovšem podporuje i černý pepř. V čaji ale je efektivní určitě více jak Ostropestřec, a to především v mleté formě.

 

4. Rozmarýn
Rozmarýn podporuje průtok krve játry, stimuluje produkci žluči a pomáhá trávicímu systému. Díky svým antioxidačním vlastnostem přispívá k ochraně jaterních buněk.
Rozmarýn jako takový je z dneších kandodátů nejlépe učinný v čaji. 

Bylinky na podporu ledvin

1. Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je výborným prostředkem pro pročištění ledvin, protože podporuje tvorbu moči a pomáhá vyplavovat nežádoucí látky z těla. Obsahuje také množství minerálů pro zdraví močového systému.

2. Zlatobýl obecný
Zlatobýl je tradičně používán pro podporu zdraví močových cest a ledvin. Má močopudné účinky, pomáhá snižovat záněty a podporuje vylučování přebytečné vody.

3. Bříza bělokorá
Listy břízy mají silný diuretický účinek, čímž napomáhají detoxikaci ledvin. Působí protizánětlivě a podporují vylučování kyseliny močové.

4. Přeslička rolní
Přeslička obsahuje křemík, který je důležitý pro zdraví ledvin a močových cest. Pomáhá také při prevenci ledvinových kamenů a zánětů močového ústrojí.

Jak bylinky užívat?

Bylinky lze užívat ve formě čajů, tinktur nebo kapslí. Ideální je pravidelné pití bylinných čajových směsí, které kombinují účinky více bylin. Při detoxikaci organismu je také důležité dodržovat dostatečný pitný režim a zdravou stravu.

Závěr

Podpora jater a ledvin by měla být součástí zdravého životního stylu. Pravidelné užívání vhodných bylinek může pomoci zlepšit jejich funkci, podpořit detoxikaci těla a přispět k celkové pohodě. Pokud hledáte přírodní cestu ke zdraví, zkuste zařadit některé z těchto bylin do svého každodenního režimu!

QuickTea.cz na Firmy.cz